Kazalnik dostopa do semen za leto 2019 za globalna podjetja semen sestavlja 13 globalno aktivnih podjetij semen.
Ocena uspešnosti podjetja s semeni temelji na javno dostopnih informacijah in informacijah, pridobljenih z aktivnim sodelovanjem podjetja.Skupaj so ocenili sedem področij (upravljanje in strategija, genetski viri, intelektualna lastnina, raziskave in razvoj, pridelava semen, trženje in prodaja ter krepitev zmogljivosti). Vsako omenjeno področje ima štiri kategorije (predanost, uspešnost, preglednost in vodenje). Skupna ocena podjetja je vsota rezultatov na vsakem merilnem področju.
To so največja podjetja, ki služijo s semeni
East-West Seed (Tajska) je na vrhu lestvice, po letu 2016 tudi za leto 2019. Edinstveni poslovni model podjetja, ki je osredotočeno na male lastnike, pomeni, da je uspešno na vseh področjih merjenja, zlasti na področju intelektualne lastnine, raziskav in razvoja ter trženja in prodaje.
Syngenta (Švica) in Bayer (Nemčija) sta tako rekoč izenačena na drugem mestu, pri čemer ima Syngenta nekaj prednosti. Obe podjetji sta izboljšali svoje rezultate v primerjavi z letom 2016. Drugo mesto družbe Syngenta je rezultat trdnih zavez trajnostnega razvoja, ki segajo na vsa merilna območja in regije, ter uspešnost v proizvodnji semen. Družba Bayer pa je napredovala pri svojih zavezah izboljšanju dostopa do semen za male kmete in vodilnih prizadevanjih na področju genskih virov in krepitve zmogljivosti.
Corteva Agriscience (kmetijski oddelek družbe DowDuPont, ZDA) je na četrtem mestu, z dobrimi rezultati na področju upravljanja in strategije ter intelektualne lastnine.
Advanta (Argentina) je na petem mestu, zahvaljujoč dosledni uspešnosti na vseh področjih merjenja.
Limagrain (Francija) je dosegel pomemben napredek v primerjavi z lestvico leta 2016 in se uvrstil med prve tri na področju raziskav in razvoja ter si prislužil priznanje za vodilno vlogo na področju genskih virov.
Monsanto (ZDA) je uvrščen na sredino lestvice in je po prevzemu leta 2018 trenutno vključen v Bayer.
Rijk Zwaan (Nizozemska) je med specializiranimi podjetji za semena zelenjave zelo uspešno na področju raziskav in razvoja ter dosledno povprečno uspešnostjo na drugih področjih. Tesno mu sledita drugi nizozemski podjetji Bejo in Enza Zaden, ki prav tako kažeta napredek v primerjavi z letom 2016.
Takii (Japonska), KWS (Nemčija) in Sakata (Japonska) delujejo slabo na vseh področjih, razkrivajo omejene informacije o svojih dejavnostih in malo ali nič o tem, ali je izboljšanje dostopa do semen za male kmete del njihove strategije.
Poglejte tudi, zakaj najbogatejši na svetu kupujejo kmetijsko zemljo?