7:42 dop AKTUALNO

Išče se Štorklja Bela – tistega, ki jo prvi opazi, čaka nagrada

Bela je zdaj odrasla štorklja, ki se bo skoraj zagotovo vrnila v Evropo, si poiskala partnerja in morda prav v Sloveniji prvič gnezdila.

Minila so štiri leta, odkar je mlada bela štorklja z imenom Bela zapustila gnezdo v Mateni na Ljubljanskem barju in se odpravila na daljno pot proti Afriki, kjer je ostala do danes. Le lani je za kratek čas prečkala Bospor ter prestopila prag Evrope.

Bele štorklje se letos že vračajo, zato je morda med njimi tudi Bela.

“Belo smo 15. julija 2019 kot mladiča opremili z GPS oddajnikom in spremljali njeno selitev. Med njenim bivanjem v Afriki smo pogosto trepetali, še posebej v zadnjem letu, ko je baterija oddajnika začela pešati, njena javljanja pa so bila vse redkejša. Nazadnje se nam je javila 19. januarja 2023 iz Sudana,” povedo na Društvu za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS).

Vsi že nestrpno pričakujejo njeno vrnitev, a, kot dodajo, njen oddajnik te vesele novice kot kaže ne bo izdal: “Poiskati jo bomo morali sami.”

Za najdbo Bele 500 evrov nagrade

Večina belih štorkelj se vrne v Slovenijo konec marca ali v začetku aprila, veliko jih je že prispelo. “Zato oči na peclje, saj smo za Belo razpisali »tiralico«, v iskalni akciji pa lahko sodelujete tudi vi. To pa še ni vse! Tistega, ki prvi opazi Belo ter to dokaže s fotografijo, čaka denarna nagrada v višini 500 €,” pravijo.

Kako prepoznamo štorkljo Belo?

Njene noge in kljun so rdeče barve, saj je štorklja že odrasla. Nad »kolenom« ima nameščen črn obroček z oznako SLL W0350, na hrbtu pa nahrbtnik z GPS sledilno napravo.

“Pozorno opazujte bele štorklje. Priporočamo uporabo daljnogleda ter fotoaparata. Če opazite belo štorkljo s črnim obročkom z oznako SLL W0350, ste našli Belo. Fotografirajte jo tako, da bo s fotografije moč razbrati oznako,” podajo na DOPPS še nekaj navodil.

Če ste prepričani, da vam je uspelo najti Belo, pošljite sporočilo na naslov ursa.gajsek@dopps.si. Priložite fotografijo štorklje, pripišite dan, uro in natančno lokacijo opazovanja.

Prosijo še, da podatke o Beli pošljete še isti dan, ko ste jo opazili, da bodo identifikacijo lahko potrdili tudi na terenu, ob tem pa opozarjajo še na pomen varnosti ptic: “Pri fotografiranju ali opazovanju ptic je pomembno, da se zaradi nas ne počutijo ogrožene, zato jih ne plašimo. Vedno jih opazujemo ali fotografiramo s primerne razdalje.”

Pravila in pogoji sodelovanja v nagradni igri “Kje leti, leti štorklja Bela?

(Visited 419 times, 2 visits today)
Close