7:24 pop TURIZEM

Spoznavanje risov in divjih mačk v naravi – tudi s kolesom

Tudi v Sloveniji se lahko odpravimo na aktivni izlet, kjer lahko spoznavamo živali slovenskih gozdov. S poudarkom, da športna aktivnost ne vznemirja živali v njihovem naravnem okolju.

Severni Dinaridi so dom risov, medvedov in volkov, v projektu LIFE Lynx pa so ustvarili Risovo pešpot, tematsko pohodniško pot za ljubitelje narave.

Pot poteka v čezmejnem prostoru Slovenije in Hrvaške.

Nadgradnja risove poti tudi za kolesarje

Obstoječo Risovo pešpot bodo nadgradili še za kolesarje. Kolesarska inačica poti se bo začela v Centru o velikih zvereh Dina Pivka, nadaljevala čez območje Pivških presihajočih jezer do Mašuna, od tod pa potekala po Risovi pešpoti do glavnega vhoda v narodni park Risnjak na Hrvaškem v Crnem Lugu.

Na kolesarski poti bodo veliko pozornosti namenili ozaveščanju o načinu kolesarjenja skozi gozdove, ki ne vznemirja živali ter da so velike zveri pomembne za ohranitev naših gozdov.

O risih in divjih mačkah v naših gozdovih

Včeraj so v Centru o velikih zvereh Dina Pivka, Krpanov dom Pivka, organizirali predavanje na temo mačk v divjini. “Prostoživeče mačke, kot so ris, leopard in lev, že od nekdaj burijo človeško domišljijo, obenem pa opravljajo pomembno ekološko vlogo v naravi. Kljub temu pa mnoge vrste ostajajo slabo raziskane, saj gre za živali, ki jih v naravi zelo redko srečamo. Kako torej raziskujemo njihova življenja v divjini?” so napovedali predavanje, na katerem smo se s slovenskim raziskovalcem dr. Mihom Kroflom z Oddelka za gozdarstvo in obnovljive gozdne vire na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani odpravili v afriške savane, kjer si prostor delijo lev, leopard in gepard, se povzpeli v azijska višavja, kjer v nedostopnih gorskih prostranstvih sobivata snežni leopard in manul, spustili na tropske otoke, kjer tiger kraljuje med petimi različnimi vrstami mačk …

Nato pa se vrnili slovenske gozdove, kjer skupaj živita evrazijski ris in divja mačka. Spoznali smo, kako raziskovalci proučujejo te skrivnostne plenilce v raznolikih ekosistemih po svetu, kot prvi pa smo lahko slišali tudi o najnovejših odkritjih raziskovalnega projekta InterMuc, ki želi odgovoriti na vrsto odprtih vprašanj povezanih s sobivanjem različnih vrst mačk, njihovemu medsebojnemu komuniciranju ter njihovem ohranjanju pod vedno večjimi pritiski človeštva.

Vir: Visit Pivka

(Visited 250 times, 2 visits today)
Close