Smilj nekateri imenujejo kar zlato iz sonca, znanih pa je še več imen: laški smilj, nesmrtnica ali suhocvetnica, ker njegovo suho cvetje zelo dolgo obdrži zlato rumeno barvo in aromatičen vonj.
Poznamo več vrst smilja, najbolj znana pa je vrsta Helichrysum italicum. Najbolj razširjena rastišča plantaž so v Franciji, Severni Afriki in Španiji, v Sloveniji pa uspeva predvsem na Krasu in ob obali.
Smilj se razraste v grmiček, visok do 60 centimetrov. Ima sivozelena stebla z ozkimi dlakavimi listi ter značilne številne majhne rumene cvetove, ki cvetijo od konca maja do avgusta. Nabiramo ga, ko še ni v polnem razcvetu.
Dragoceno olje obnavlja kožo
Vonj eteričnega olja smilja spominja na kari. Olje smilja zelo cenjeno in drago, saj potrebujemo več kot tono rastlin, da pridobimo kilogram eteričnega olja. Med drugim vsebuje keton-italidion, ki mu daje moč regenerativnega obnavljanja. Zaradi visoke cene olja si lahko pomagamo z njegovim hidrolatom ali izvlečkom.
Smiljeve pripravke uporabljamo v fitoterapiji za pomirjanje in v kozmetiki, kjer deluje kot adstringens – zoži kožne pore, antialergik – pomirja razdraženo kožo, deluje protimikrobno in protivnetno. Z njegovo uporabo se tako zmanjšujejo obrazne gubice, poporodne strije in brazgotine.
Posebno uporabna lastnost je obnavljanje kože ne glede na prizadetost (opekline, odrgnine, ekcemi, luskavica, koprivnica, hematomi, hemoroidi, krčne žile …). Olje je tudi dobra zaščita pred piki žuželk.
Uporaba pa ni priporočljiva za nosečnice in epileptične bolnike.
Pomirjujoče delovanje
Ker deluje tudi pomirjajoče, lajša hude glavobole, nespečnost, predvsem pa je njegova uporaba priporočljiva tudi pri putiki, saj ima diuretično delovanje.
S smiljem si lahko lajšamo tudi notranje težave, kot so vnet žolčnik, težave s trebušno slinavko in težave prebavnega trakta kot so napenjanje, driska, zaprtost, vnetje želodčne in črevesne sluznice. Poleg tega znižuje krvni tlak in raven holesterola v krvi. Umirja menstrualne in revmatične težave.
Za lajšanje omenjenih težav iz cvetov smilja pripravimo čaj ali jih dodajamo drugim čajnim mešanicam.
Smilj kot začimba
Zaradi vonja in okusa, ki je nekoliko grenak in zelo aromatičen, smilj uporabljamo celo kot začimbo za juhe, rižote, omake in mene jedi.