“Za ohranjanje narave Triglavskega narodnega parka prilagajamo svoje navade,” so pred začetkom poletne sezone opozorili partnerji projekta VrH Julijcev in predstavili 10 praktičnih napotkov za odgovorno in skrbno obiskovanje narave Triglavskega narodnega parka.
- Kar objavljamo na družabnih omrežjih, ima lahko velik vpliv na naravo.
• Objave o pomenu ohranjanja narave in obzirnem obiskovanju podpirajo poslanstvo narodnega parka.
• Naj bodo na vaših objavah fotografije in posnetki odgovornega in varnega obiskovanja.
• Pozanimajte se, v katerih primerih potrebujete dovoljenje za snemanje. - Nabiramo tiste gozdne plodove, ki jih poznamo in v predpisanih količinah. V Triglavskem narodnem parku je dovoljeno nabiranje gob (do 2 kg) in gozdnih sadežev, kot so na primer borovnice in maline, samo v tretjem varstvenem območju.
- Pokažimo spoštovanje do prizadevanj kmetov za ohranjanje gorskega pašništva. Živalim v ograjeni ali prosti paši se izognimo, še posebej, če imamo s seboj psa. Zapirajmo pašne ograje. Spoštujmo pravila pašnih skupnosti o uporabi poti. Tako kot prostoživečih živali tudi domačih živali ne hranimo.
- Kampiramo samo na območju uradnih kampov. Na območju narodnega parka so številni kampi. Kopanje v visokogorskih jezerih ni dovoljeno.
- Eno ali večdnevni obisk narodnega parka načrtujemo glede na vreme, prometne obremenitve izhodišč, razpoložljivost parkirišč, čas, ki ga imamo na voljo in fizične zmožnosti. Vedno imejmo več rezervnih možnosti v primeru hitre spremembe vremena, prometnih zastojev ali zasedenosti parkirišč. Razmere na cestah spremljajmo na promet.si.
- Vreme: poleti je vreme v gorskem svetu zelo nepredvidljivo, zato se v gore odpravimo v zgodnjih urah. V popoldanskem času so pogoste nevihte tudi v sončnih dneh. Napoved vremena za Julijske Alpe spremljamo na portalu vreme.si/napoved in med pohodom redno spremljamo radarsko sliko padavin.
- Parkiramo na javnih parkiriščih in uporabljamo javni potniški promet. Urejena parkirišča z rednimi avtobusnimi linijami so urejena v vseh občinah Julijskih Alp. V kolikor je mogoče, izbiramo parkirišča P+R, ki omogočajo brezplačno oz. cenovno najugodnejše parkiranje ter so v bližini železniških in avtobusnih postajališč.
- Prosimo, hodite po označenih poteh. Zemljevid v nahrbtniku je enako pomemben kot voda. Planinsko pot izberemo s pomočjo zemljevidov ter aplikacij Planinske zveze Slovenije mapzs.pzs.si ter outdooractive.com. Na spletnem mestu pzs.si preverimo aktualno stanje poti. Če bomo izbrali večdnevni pohod, čim prej rezerviramo nastanitev v kočah. V gore hodimo v primerni obutvi.
- V nahrbtniku imejte zadostne količine vode in hrane, rezervna in zimska oblačila, ki so tudi poleti nuja v visokogorju. Vse odpadke shranimo nazaj v nahrbtnik in jih doma odložimo v ustrezne zabojnike.
- Če se na pot odpravimo s psom, izberimo pot, ki bo zanj varna. Zaradi poletnih temperatur se na pot podamo v zgodnjih urah in se izogibamo kamnitim potem, saj se te lahko enako močno segrejejo kot asfalt. Psa imamo vedno na povodcu, da preprečimo preganjanje prostoživečih živali. Poskrbimo za zadostno količino vode tudi za psa, pitje vode iz mlak ali zbiralnikov za živino lahko škoduje pasjemu zdravju.
Vir: VrH Julijcev, PZS