Krvavi mlečnik (Chelidonium majus) je zdravilna rastlina, ki zraste do meter visoko. Rastlino pogosto najdemo na opuščenih zemljiščih, ob ograjah in poteh.
Listi so deljeni, nazobčani in dolgi do trideset centimetrov. Ko odtrgamo list ali steblo začne odtekati rumenkasto oranžen mleček, kar je ena najbolj prepoznavnih značilnosti. Dober centimeter veliki rumeni cvetovi s štirimi venčnimi listi se pojavljajo od maja do julija.
Sveža rastlina ima neprijeten vonj, posušena pa ga izgubi. Ima grenak okus in ni primerna za uživanje.
Krvavi mlečnik v ljudskem zdravilstvu
V slovenskem ljudskem zdravilstvu je krvavi mlečnik znan predvsem kot sredstvo za odpravljanje bradavic in kurjih očes. Vsebuje veliko alkaloidov in encimov, med katerimi nekateri razgrajujejo beljakovine in zavirajo delitev celic in so tako lahko uspešni pri preprečevanju rasti in razvoja bradavic. Pri nanašanju na obolele predele je potrebna previdnost, saj mleček lahko povzroča vnetje oči, če zaide vanje. Mleček lahko zaradi draženja na zdravi koži pusti sledove a ti s časom izginejo. Madeže pušča tudi na oblačilih.
Krvavi mlečnik je lahko učinkovit tudi pri boleznih jeter in žolčnih kamnih, spodbuja izločanje žolča in blaži bolečine v trebuhu, pomaga pri napenjanju in vetrovih. Posušena zel se uporablja za pripravo čaja (poparjeno zelišče) in tinktur.
A je potrebna previdnost, ker je rastlina v večjih odmerkih (nad 4 g dnevno) strupena. Prav tako pripravkov ni priporočljivo uporabljati hkrati z drugimi zdravili za jetra ali žolčnik.