Vodilni znanstveniki so v letošnjem letu opozorili na onesnaženost s kemikalijami, ki je “prešla mejo planeta”. Učinki so povsod, negativno vplivajo na ekosisteme, živalske vrte in predstavljajo tveganje za zdravje ljudi.
Okoli 12.000 kemikalij, ki so trenutno v uporabi v EU, naj bi bilo povezanih z zdravstvenimi težavami ljudi.
Okoli 75 % kemikalij, ki jih proizvajamo v Evropi, je označenih kot nevarnih, nedavno poročilo Združenih narodov pa je razkrilo, da je kemično onesnaženje povzročilo več smrti kot covid. Evropejci se, kot kaže, tega zavedamo, saj je kar 84 % ljudi zaskrbljenih glede negativnih posledic, ki jih imajo kemikalije na naše zdravje.
Bodo prepoved kemikalij dosegli kljub močnim lobijem industrije?
Nova pot do omejitev predlaga prepoved kemikalij, ki so povezane s številnimi zdravstvenimi težavami, med njimi rakava obolenja, hormonske motnje, neplodnost, presnovne motnje in druga tveganja. Prvič v zgodovini je na “spisku” prepovedanih snovi cel rang kemikalij.
Če bodo predlog potrdili, bodo med drugim prepovedani vse snovi, ki nudijo zaščito pred vnetljivostjo, bisfenoli, PVC plastika, PFAS (poznane tudi kot kemikalije, ki trajajo za vednom našli pa so jih v prek pol kozmetičnih izdelkov) …
Kot napoveduje EU, je to, kar je “na mizi”, šokiralo plastične in naftne lobije, saj naj bi vplivalo na okoli 500 milijard evrov na leto. Pomeni pa varnost za šole, domove in delovna mesta.
Kemikalije naj bi preučila Evropska agencija za kemikalije preden bi v letu 2027 v veljavo vstopila nova regulativa EU.