12:15 pop ZANIMIVO

Očistimo svoje naprave digitalnih smeti

Vsako minuto na globalni ravni opravimo 3,8 milijona iskanj na spletu, pošljemo 41,6 milijonov sporočil in si ogledamo za 700.000 ur Netflixovih vsebin. Kaj, ko bi vsaj del tega časa porabili za razmislek in zmanjševanje naše digitalne porabe?

V soboto, 19. marca, bo potekala že tretja svetovna čistilna akcija digitalnih odpadkov pod okriljem mreže Let’s do it! Z izbrisom nepotrebnih datotek in podatkov iz naših elektronskih naprav, vplivamo na znižanje našega ogljičnega odtisa in prispevamo k upočasnjevanju globalnega segrevanja. Internet in podporni sistemi vsako leto proizvedejo 900 milijonov ton CO2.

Vsaka digitalna poteza prispeva k segrevanju podnebja

Ogljični odtis spleta in podpornih sistemov predstavlja približno 4 % svetovnih emisij toplogrednih plinov, kar je enako količini, ki jo globalno proizvede letalska industrija. Predvideva se, da bo sektor IKT do leta 2030 porabil 20 % celotne svetovne energije.

75 % celotnega digitalnega odtisa ustvarijo posamezniki, s pošiljanjem e-pošte, fotografiranjem, pretakanjem videoposnetkov, ustvarjanjem datotek, varnostnim kopiranjem – vsaka digitalna poteza porabi energijo in ustvari CO2, ki prispeva k segrevanju podnebja.

Čas je za digitalno čistilno akcijo – kako lahko sodelujete?

Vzemite si nekaj časa in svoje naprave očistite digitalnih odpadkov, verjemite, hvaležne vam bodo.
Pametni telefoni – odstranite vse aplikacije, ki jih več ne uporabljate. Na desetine GB pa boste prihranili tudi z izbrisom nepotrebnih in dupliciranih fotografij in videoposnetkov.
Računalniki – izbrišite nepotrebne in podvojene datoteke. Razvrstite fotografije ter pobrišite podvojene in zamegljene. Arhivirajte pomembne datoteke.
E-poštni nabiralniki – Filtrirajte pošto glede na datum in arhivirajte najstarejša sporočila. Odjavite se od vseh e-novic, ki jih ne prebirate. Posvetite se dolgim e-konverzacijam – ohranite najnovejše sporočilo in pobrišite vse ostalo.

Kako naprej?

Razmislite, kako zmanjšati količino poslane e-pošte. Najpomembnejše datoteke shranite v oblak, da lahko do njih neovirano dostopate z različnih naprav. Prenehajte s pošiljanjem ‘ok’ in ‘hvala’ mailov. Razmislite, preden se odločite za varnostno kopiranje datotek – ali boste res vse še potrebovali? Ni nujno, da čez sedem let vse prav pride!


Kako kriptovalute vplivajo na okolje?

Vir: EBM

(Visited 158 times, 1 visits today)
Close