Gregorjevo je slovenski praznik ljubezni, ko se ptički ženijo. Včasih je veljal prav 12. marec za dan ptičje ženitve, ko se dan začenja daljšati in je vse več sončne svetlobe.

1. Ptice pojejo, da zaščitijo svoje ozemlje in da si najde partnerja

Samec razglasi svoje ozemlje in ga ščiti tako, da na njem poje – kratke in preproste pesmi. Ko pa samec poje samici, takrat so pesmi daljše in bolj zapletene, saj ji na ta način želi pokazati, da je zdrav, poln energije in da bo dober oče.

2. Kaj pomeni petje v različnih obdobjih leta in dneva?

Ptice, ki vse leto živijo na enem mestu, pozimi pojejo za zaščito svojega ozemlja, ko pa se zgodaj spomladi dnevi začnejo daljšati se začne “osvajanje” bodoče partnerke. V toplejšem delu leta je petje ptic ob zori intenzivnejše, strokovnjaki domnevajo, da te pesmi služijo kot opozorilo drugim samcem pri obrabi svojega ozemlja in partnerke.

3. Samci osvajajo samice tudi s pisanimi opravami

Za ptice velja spolni dimorfizem – samec se po videzu močno razlikuje od samice, običajno zato, ker so svetlejše barve in bolj vpadljive od samice. Pri mnogih vrstah ta razlika traja le v času parjenja, ko morajo samci pritegniti pozornost bodoče partnerke. Svetlejše in vpadljivejše barve so prednost pri parjenju in hkrati večja nevarnost, saj so bolj vidni tudi za plenilce.

4. Ni vedno “za vedno”

Približno 90 odstotkov vrst ptic je monogamnih – samci so zvesti eni samici. To lahko traja vse življenje ali samo eno gnezditveno sezono. Poliginija se pojavi pri približno 10 odstotkih vrst ptic, ko se en samec pari z več samicami. Ti samci običajno vlagajo malo svojega časa in energije v starševstvo. Poliandrija je zelo redek način parjenja, v katerem se samica pari z več različnimi samci.

5. Ptice veljajo za prave arhitekte

Gnezda so različnih oblik in velikosti ter so izdelana iz različnih vrst materialov, od vejic, listov, trave, blata, pajkovih mrež, lišajev in umetnih materialov, kot so žica, steklo, bombaž, cement in vrvica. Ptice lahko zgradijo klasična gnezda v obliki skodelic, ki so običajno skrita med vejami dreves, v blatu, na vodi, na pečinah itd.

5. Gradijo predvsem samice

V mnogih primerih bo samec zbiral material, samica pa zgradila gnezdo. Nekatere vrste pa samo izkoristijo priložnost in prevzamejo že obstoječa gnezda – brez truda.

Vir: Wilderness Safaris, National Green Highway


Več o pticah:

(Visited 802 times, 1 visits today)
Close