Bo letos pri nas prezimovalo rekordno število belih štorkelj? “V zadnjih letih opažamo, da vse več štorkelj opušča selitev in prezimuje na svojem gnezditvenem območju ali pa krajšajo svoje selitvene poti. Tudi v Sloveniji opažamo, da se število prezimujočih štorkelj povečuje,” so povedali na Društvu za opazovanje in preučevanje ptic Slovenije.
Letos so zabeležili že pet prezimujočih osebkov in sicer v Račah, Stražgonjci, Sestržah, Ivančni Gorici in Slovenj Gradcu.
“Bele štorklje nimajo težav s preživljanjem nizkih temperatur, svojo prehrano pa pozimi nekoliko prilagodijo in se več prehranjujejo z malimi sesalci, raki in ribami , kot denimo sive čaplje,” pojasnijo. V povprečnih zimah brez obilnih in dolgotrajnih snežnih padavin, ki so posledica globalnih podnebnih sprememb, tako lahko najdejo dovolj hrane za preživetje.
Selitev je energetsko potratna in nevarna
Verjetnost preživetja v Evropi je po besedah Društva celo večja, kot pa je med selitvijo, ki je energetsko zelo potratna in med katero so štorklje izpostavljene številnim nevarnostim.
Ker pa nekatere nevarnosti ostajajo tudi pri nas, prosijo, da prezimujoče bele štorklje spremljate in v primeru, da opazite, da je štorklja obnemogla ali poškodovana, pokličite DOPPS Ornitofon na tel. št. 031 439 051.
Če opazite prezimujočo belo štorklje, pa sporočite lokacijo, obdobje prisotnosti na območju in območje prehranjevanja na ursa.gajsek@dopps.si.
Vir: DOPPS