Sadež in drevo ali grm z nenavadnim imenom izvira iz Južne Amerike. Danes jo gojijo tudi na Novi Zelandiji, v Avstraliji, Kaliforniji pa tudi v državah ob Sredozemskem in Črnem morju. Subtropska zimzelena rastlina dobro uspeva tam, kjer se zimske temperature ne spustijo pod ledišče za daljši čas.
Pri nas jo gojijo na Primorskem, v notranjosti pa uspeva predvsem kot posodovka z lepimi rožnatimi cvetovi in dolgimi rdečimi prašniki.
Najboljša je zmehčana
Feijoa (izgovorimo fedžoa), je na prvi pogled podobna podolgovatim jabolkom ali velikim slivam s tanko a čvrsto zeleno lupino. Sadeži so dozoreli, ko sami odpadejo z drevesa. Vsekakor jih je potrebno obrati pred zmrzaljo. V hladilniku jih lahko hranimo več tednov. Če potrgamo še trde plodove, dozorijo na toplem.
Najboljši okus dosežejo, ko se notranjost zmehča in je podobna želatinastemu pudingu rumenkasto bele barve. Ker je lupina trpka in čvrsta ni najbolj primerna za uživanje. Če je sadež še čvrst ga olupimo, če pa je že zelo mehak ga prerežemo in aromatično notranjost pojemo z žličko. Plodovi vsebujejo drobne peške, a jih lahko brez škode pojemo, podobno kot pri kiviju.
Za boljše počutje in dober spomin
Sadeži zorijo od oktobra do konca novembra. Meso ima sladko kisel okus, ki spominja na več vrst tropskih sadežev, predvsem na ananas. Zato mu pravijo tudi ananasova gvajava. Plodovi vsebujejo precej joda, bogati pa so tudi s kalijem, kalcijem, magnezijem, natrijem in fosforjem. Vsebujejo veliko vitamina C, nekaj pa je tudi vitaminov in B, E in K.
Uživanje plodov izboljšuje spomin ter znižuje stopnjo tesnobe in stresa.