Znanstvene raziskave, na katere se pobudniki Apela proti 5G in drugi sklicujejo v peticijah in ki naj bi jasno dokazale netermične učinke – škodljive vplive na zdravje pri zelo nizkih jakostih EMS – so mednarodni znanstveni skupnosti dobro znane.
“Vse objavljene raziskave vključno s študijami o netermičnih učinkih so deležne preverjanja in ocenjevanja na podlagi strogih znanstvenih kriterijev neodvisnih mednarodnih organizacij SZO in ICNIRP. Obe dosledno zaključujeta, da obstoječe mejne vrednosti mednarodnih smernic ICNIRP (2020) upoštevajo vso relevantno znanstveno literaturo in v zadostni meri varujejo vse skupine prebivalstva in okolje,” navajajo v monografiji Elektromagntna sevanja – 5g in zdravje, ki sta jo izdala projekt FORUM EMS, Fakulteta za elektrotehniko Univerze v Ljubljani, in Inštitut za neionizirna sevanja.
V odgovoru na apel proti 5G je, kot citirajo, Evropska komisija jasno zapisala: »Stroge in varne mejne vrednosti izpostavljenosti VF EMS, ki jih določajo priporočila EU, veljajo tudi za vsa frekvenčna območja, ki so trenutno predvidena za 5G.«
Preberite tudi: Kakšna je pokritost s 5G v Sloveniji?
Vir: Elektromagntna sevanja – 5g in zdravje