Vlada je na včerajšnji seji podaljšala večino dosedanjih ukrepov, hkrati pa je sprejela nekatere dodatne omejitve. Nekateri novi ukrepi bodo stopili v veljavo danes, drugi pa v prihdnjih dneh oz. v ponedeljek.
Ukrepi se nanašajo na dodatne omejitve zbiranja in gibanja, spreminja se tudi režim prehajanja meje. Podaljšujejo se ukrepi na področju šolanja, ki bo v prihodnjih 14 dneh še vedno potekalo na daljavo, vrtci pa bodo odprti za zagotavljanje varstva otrok, katerih starši oz. skrbniki so del nujne infrastrukture za delovanje države. V zaprtih prostorih bodo lahko trenirali samo poklicni športniki.
Znova bo ustavljen javni potniški promet, prav tako šole vožnje. Taksi službe bodo ob spoštovanju ukrepov in omejitev še naprej delovale. Upravne enote bodo izvajale le najnujnejša opravila. Gospodarske dejavnosti se ne bodo zaprle v celoti. Še naprej bodo odprte trgovine s hrano, lekarne, banke in pošte. Svojo dejavnost bodo opravljali vulkanizerji in dimnikarji, tudi gradbeniki na nenaseljenih gradbiščih. Začasno se zapirajo vse trgovine z nenujnim blagom in trgovski centri.
Da obrdžimo delujoč zdravstveni sistem
Minister za zdravje Tomaž Gantar je na novinarski konferenci poudaril, da so ukrepi namenjeni omejevanju stikov, saj bo le tako mogoče preprečiti širjenje okužb, omejiti število obolelih s covid-19 in obdržati delujoč zdravstveni sistem. Ukrepi, sprejeti 26. oktobra, so bili delno uspešni. Z njimi smo eksponentno rast uspeli spremeniti v linearno. Ob sproščanju ukrepov bi spet sprožili eksponentno rast števila obolelih in okuženih, kar bi na dolgi rok prineslo poslabšanje.
»Če želimo zmanjšati število vsakodnevnih hospitalizacij in omogočiti relativno varno sproščanje ukrepov, moramo močno zmanjšati število dnevno okuženih. Potem bodo epidemiologi spet lahko sledili stikom z okuženimi osebami, kar je eden ključnih dejavnikov za obvladovanje epidemije. V prvi vrsti pa moramo, še enkrat, omejiti stike, da v tem obdobju prekinemo nadaljnje širjenje bolezni. Zavedamo se vseh stisk, v katerih so se znašli ljudje, gospodarstvo in celotna država. A treba je vedeti, da je lahko gospodarska škoda še veliko večja, če bi nam epidemija ušla iz nadzora. Namen strožjih ukrepov, ki jih uveljavljamo za krajše obdobje 14 dni, je prekinitev začaranega kroga širjenja okužbe.«
Posebej je izpostavil tudi zaskrbljujoče število okuženih med starejšimi: »Če je bilo še pred kakšnim tednom ali desetimi dnevi v starostni skupini nad 65 let okrog 14 odstotkov okužb, se zdaj ta povečuje. Zelo visok odstotek okužb, preko 44 odstotkov, je tudi med delovno aktivnimi v starosti 35 – 55 let. Modeli Inštituta Jožefa Stefana kažejo, da je okužen vsak 22. prebivalec. Poleg nošenja mask in higiene rok je zmanjševanje oz. omejevanje stikov eden od najpomembnejši ukrepov.«
Zaskrbljujoča je tudi rast okužb v sosednjih državah, kjer vrh epidemije pričakujejo v naslednjih tednih, zato je, tako vlada, potrebno ukrepanje na več področjih.
Spremenjen režim prehajanja meja: za lastnike nepremičnin ni več izjem
S 16. novembrom vstop brez karantene ne bo več mogoč za lastnike nepremičnin v sosednji državi, izjema za vzdrževanje stikov z ožjimi družinskimi člani mogoča le v drugi državi članici EU ali schengna, nekaj sprememb na rdečem seznamu. Vlada Republike Slovenije je izdala Odlok o spremembah Odloka o odrejanju in izvajanju ukrepov za preprečitev širjenja nalezljive bolezni COVID-19 na mejnih prehodih na zunanji meji in na kontrolnih točkah na notranjih mejah Republike Slovenije ter ga objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Spremembe pri nekaterih izjemah za vstop brez napotitve v karanteno (prvi odstavek 10. člena). Izjema za čezmejnega dnevnega delovnega migranta, ki ima delovno razmerje v eni od držav članic Evropske unije ali drugi državi schengenskega območja, za kar ima dokazilo oziroma s podpisano izjavo utemelji razlog za prehajanje meje kot dnevni delovni migrant (točka 1), se časovno omeji na 14 ur po prehodu meje. Spremeni se izjema v točki 10, in sicer bo po novem ta veljala le za nujne poslovne razloge, časovna omejitev pa se skrajša na 12 ur (prej 48 ur).
Izjema v točki 16, ki bo po novem točka 14, velja za osebo, ki prehaja mejo iz družinskih razlogov zaradi vzdrževanja stikov z ožjimi družinskimi člani v drugi državi članici Evropske unije ali schengenskega območja in se vrača čez mejo v 72 urah po prehodu meje. V odloku se črtata izjemi za vstop v Slovenijo brez omejitev in napotitve v karanteno za prihod iz države ali administrativne enote na rdečem seznamu. Izjeme brez omejitev in napotitve v karanteno tako ne bodo več veljale za:
- državljana Slovenije ali tujca s prebivališčem v Sloveniji, ki je lastnik nepremičnine ali bivalnega plovila v sosednji državi ali ima na podlagi pogodbe o zakupu oziroma najemu ali drugi pogodbi pravico do uporabe nepremičnine, bivalnega plovila ali parcele v avtokampu v sosednji državi (točka 14),
- osebo, ki pomaga pri sezonskem pobiranju kmetijskih pridelkov (točka 15).
Ponovno se uvaja možnost prekinitve prestajanja karantene, če oseba, ki je bila po vstopu v Slovenijo napotena v karanteno, med karanteno opravi testiranje in nato predloži negativni izvid testa za prisotnost SARS-CoV-2. Testiranje se sme opraviti šele peti dan po napotitvi v karanteno na domu.
Spremembe na rdečem seznamu
Z uveljavitvijo odloka bodo na rdečem seznamu med drugim celotna Italija, Irska, Lihtenštajn, Poljska, Danska (brez Ferskih otokov in Grenlandije), Litva (brez administrativne enote Utena), Švedska (brez administrativne enote Västernorrland), več administrativnih enot Grčije, ena administrativna enota Estonije Ida-Viru.
Osebo, ki vstopa v Slovenijo in prihaja iz države na rdečem seznamu, se zaradi morebitne okužbe z virusom SARS-CoV-2 napoti v karanteno za deset dni. Oseba pa v karanteno ne bo napotena, če ob prehodu meje predloži negativni izvid testa za prisotnost SARS-CoV-2 (COVID-19), ki ni starejši od 48 ur, ali spada v katero izmed izjem.
Na seznamu ostaja Španija, a brez Kanarskih otokov, ki bodo spet na oranžnem seznamu. Oseba, ki v Slovenijo prihaja iz države, ki je uvrščena na oranžni seznam, lahko vstopi brez omejitev in brez karantene.
Seznam tretjih držav na rdečem seznamu ostaja nespremenjen.
vir: gov.si