Čas, ki ga še vedno preživimo doma, lahko izkoristimo za delo na vrtu, sprehod po bližnjem gozdu in travniku, ter za ustvarjanje v domači kuhinji.
Maj na vrtu
Za vse pridne vrtnarje je tukaj nekaj opomnikov za začetek meseca maja:
- Na vrt lahko sejemo fižol, buče, kumare, koruzo, torej vse tiste plodovke s katerimi smo čakali na maj in bolj tople dni in noči. Tega se lotimo takoj, ko ni več možnosti zmrzali.
- Naredimo si sadike brstičnega ohrovta, listnatega ohrovta ter zelja za kisanje. Priporočam, da sadike na vrtu zaščitimo z mrežo proti insektom, saj bo kapusov belin kmalu odlagal svoja jajčeca in sadike kapusnic so za gosenice prava pojedina. Če vzgajate sadike v rastlinjaku ali v platojih, pa jih prav tako še dodatno zaščitite z mrežo, saj priletijo še skozi kako majhno luknjo.
Maj med sprehodom po gozdu in travniku:
- Nabiramo smrekove vršičke ter iz njih pripravimo sirup. Sirup je zelo dober v boju proti kašlju in bolečinami v grlu. Sirup lahko pripravimo s sladkorjem (priporočam rjavi sladkor) ali z medom. Po plasteh v stekleni kozarec nalagamo sladkor/med ter nato smrekove vršičke, dobro potlačimo in res napolnimo do konca. Nato kozarec za 30 dni postavimo na sonce. (Če smo delali z medom pa na temno mesto). Po tem času sirup precedimo ter hranimo na hladnem in temnem.
- Če se sprehodimo po travniku lahko nabiramo različne zdravilne rastline, ki si jih posušimo za čaj. Tukaj je regrat, bezeg, njivska preslica, kopriva, materina dušica, listi gozdne jagode ter rman.
Preberite: tudi če je majhen, lahko na vrtu vzgojite nekaj pridelkov!
V domači kuhinji pa se lahko lotimo priprave tudi bolj divjih jedi. Lahko naredimo omako ali juho iz kopriv, po enakem postopku kot naredimo s špinačo ali blitvo. Lahko pa si naredimo tudi divjo solato, iz listov lipe, divjega luka, cvetov vijolic, popkov kozje brade, česnovke. In seveda dodamo, kar je že zraslo na vrtu!