Letošnja tema je “Financiranje ohranjanja – vlaganje v ljudi in planet”, ki spodbuja k inovativnim in trajnostnim finančnim rešitvam za ohranjanje biotske raznovrstnosti našega planeta ter zagotavljanje uspešne prihodnosti tako za prostoživeče živalske in rastlinske vrste kot za človeštvo.
Prostoživeče živalske in rastlinske vrste so bistvene za ohranjanje narave od najglobljih oceanskih jarkov do najvišjih gorskih vrhov. So gradniki zdravih ekosistemov, uravnavajo naravne procese in so temelj biotske raznovrstnosti ter s tem zapletene mreže življenja na Zemlji. Zagotavljajo ekosistemske storitve, ki podpirajo človekovo dobrobit in preživetje: neposredno prispevajo k prehranski varnosti, čisti vodi, uravnavanju podnebja in številnim drugim koristim za ljudi.
Na svetovni ravni premalo sredstev za ohranjanje narave
Finančna sredstva, ki so namenjena ukrepom za obnovo in ohranjanje narave, trenutno ne zadoščajo, da bi lahko dosegali nujne cilje ohranjanja in obnove narave. Trenutna sredstva, namenjena ohranjanju biotske raznovrstnosti na svetovni ravni, so ocenjena na približno 143 milijard ameriških dolarjev letno, za doseganje zastavljenih nujnih ciljev pa bi potrebovali 824 milijard ameriških dolarjev letno. Zato je generalni sekretar Združenih narodov António Guterres pozval k povečanju financiranja ohranjanja narave.
Viri financiranja biotske raznovrstnosti v Sloveniji
Na ministrstvu za naravne vire in prostor izpostavijo, da sta iskanje novih finančnih virov in zagotavljanje krepitev kapacitet za izvajanje ukrepov za ohranjanje biotske raznovrstnosti ključna izziva tudi v Sloveniji in sta vključena v ukrepe Nacionalnega programa varstva narave 2020–2030 (NPVN). V skladu z NPVN so v Sloveniji ocenjene potrebe za financiranje ohranjanja biotske raznovrstnosti na 47 do 53 milijonov evrov letno. V proračunu Slovenije za leto 2025 je za ukrepe in projekte za ohranjanje in varstvo biotske raznovrstnosti predvidenih 21 milijonov evrov.
Poleg proračunskih sredstev je eden večjih virov še Operativni program za izvajanje Evropske kohezijske politike, kjer je na letni ravni za biotsko raznovrstnost na voljo približno 16 milijonov evrov. Poleg tega na letni ravni v okviru finančnega mehanizma Life, EU komisija v povprečju financira projekte za ohranjanje biotske raznovrstnosti v Sloveniji v višini okoli 4 milijonov evrov. Manjša sredstva za projekte so na razpolago tudi v skladu Interreg in v Evropskem skladu za pomorstvo in ribištvo. Kljub zagotovljenim sredstvom iz omenjenih virov še vedno obstaja vrzel v potrebah za financiranje ohranjanja biotske raznovrstnosti, za zapolnitev katere si na ministrstvu prizadevajo s krepljenjem sodelovanja z različnimi resorji in deležniki.
Potrebo po povezovanju za večja vlaganja v ohranjanje biotske raznovrstnosti na ministrstvu za naravne vire in prostor v sodelovanju s partnerji naslavljajo tudi s projekti, kot sta aktualna projekta LIFE integrirani projekt za okrepljeno upravljanje Nature 2000 v Sloveniji in LIFE Krepitev zmogljivosti 2022.