V kar 124 primerih so bili trdi delci PM2,5 preseženi glede na smernice Svetovne zdravstvene organizacije (WHO).
Te mikroskopske delce, ki v premeru merijo manj kot 2,5 mikrona, lahko vdihnemo globoko v pljuča in dosežejo celo naš krvni obtok. Povezujejo jih z boleznimi srca in pljuč, visokim krvnim tlakom, povečanim tveganjem za astmo, depresijo in anksioznostjo ter prezgodnjo smrtjo.
Samo 3 evropske države dosegle varne ravni kakovosti zraka
Sedem držav, ki so dosegle pet mikrogramov na kubični meter zraka (µg/m3) ali manj, so bile Avstralija, Estonija, Finska, Grenada, Islandija, Mauritius in Nova Zelandija. V Evropi je imela najčistejši zrak Islandija s 4 µg/m3, sledita ji Estonija s 4,7 µg/m3 in Finska s 4,9 µg/m3 delcev PM 2,5.
Za označevanje ravni onesnaženosti je bila uporabljena barvna lestvica, pri čemer je veliko evropskih držav spadalo v kategorijo zelenih, ki označujejo ravni do dvojnega presežka varnega standarda. Te države so: Švedska, Irska, Norveška, Portugalska, Liechtenstein, Danska, Združeno kraljestvo, Andora, Latvija, Ukrajina, Nizozemska, Luksemburg, Švica, Nemčija, Belgija, Francija, Avstrija, Španija in Rusija.
Slovenija v rumeni kategoriji
V rumeni kategoriji, ki označuje ravni onesnaženosti do trikrat nad varnim standardom, so Litva, Češka, Madžarska, Malta, Slovaška, Bolgarija, Hrvaška, Poljska, Ciper, Slovenija in Italija.
V oranžni kategoriji – do petkrat nad varnimi ravnmi – so bile Moldavija, Romunija, Albanija, Grčija, Turčija, Srbija in Črna gora.
Najbolj onesnažen zrak dihajo v Bangladešu z 79,9 µg/m3, kar je več kot 15-krat več od letne smernice SZO za PM2,5. Sledita Pakistan s 14-kratnimi in Indija z 10-krat prekoračenimi ravnmi nad varnimi standardi za PM2,5.
Vir: EuroNews Green