Avtor JS; foto: adobestock 12:15 pop OKOLJE

Sveče in okolje: Pokojne lahko spoštujemo tudi na bolj trajnosten način

Ob bližanju dneva spomina na mrtve je Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo (MOPE) pozvalo k odgovornemu ravnanju z odpadnimi nagrobnimi svečami ter k razmisleku o bolj trajnostnem izražanju spoštovanja pokojnim.

Nagrobne sveče še vedno ostajajo eden ključnih načinov za izražanje spoštovanja do pokojnih ob prvem novembru, a ne gre zanemariti okoljskih posledic, ki jih ima ta navada.

Velika večina nagrobnih sveč se namreč po svoji enkratni uporabi spremeni v odpadek, ki je obremenjujoč za okolje.

Kljub izboljšanju stanja smo še vedno med večjimi porabniki

Po podatkih, ki jih je objavilo Ministrstvo, smo Slovenci v lanskem letu nakupili preko 3500 ton nagrobnih sveč. V primerjavi z letom 2010, ko je količina znašala 6800 ton, je to sicer pomemben napredek, ki kaže na vse večjo okoljsko ozaveščenost, a je Slovenija kljub temu v vrhu evropskih držav po porabi sveč.

Ob tem zato ni odveč razmislek o zmanjšanju količine sveč ali izbiri bolj trajnostnih alternativ.

Poskrbite za pravilno odlaganje sveč

Sicer pa je sistem ravnanja z odpadnimi nagrobnimi svečami pri nas dobro organiziran, pravijo. Za njihovo ustrezno ravnanje skrbijo predvsem proizvajalci, uvozniki in trgovci, ki sveče dajejo na trg.

Predelava vključuje razstavljanje sveč na posamezne materiale, ki jih je moč predelati v sekundarne surovine (parafin, plastika, kovine, steklo …), ter na elemente, ki jih ni moč predelati in se odstranijo z odlaganjem.

Glede na podatke iz leta 2022 je bilo med zbranimi odpadnimi svečami okrog 58 odstotkov materialov usmerjenih v postopke recikliranja. Da to omogočimo, moramo poskrbeti za pravilno odlaganje ter se izogibati odlaganju ostalih odpadkov v zabojnike, ki so namenjeni za sveče.


Preberite tudi: Pokopališče brez sveč – gozd spomina

(Visited 36 times, 36 visits today)
Close