Po novem višja tarifa od novembra do februarja
Doslej smo električno energijo lahko uporabljali po cenejši tarifi ob vikendih in praznikih ter ponoči, med 22.00 in 16.00 uro. Po novem pa je časovnih blokov pet. V osnovi se delijo sezonsko, pri čemer višja sezona (zaradi pričakovane večje porabe na račun ogrevanja) traja od novembra do februarja, nižja pa od marca do oktobra. Nadalje je delitev odvisna še od delovnih dni in obremenjenosti omrežja v posameznem delu dneva.
Najdražji časovni blok bo tako v času višje sezone, v najbolj obremenjenem delu delovnega dneva (7.00 – 14.00 in 16.00 – 20.00), medtem ko bo najcenejši ob dela prostih dnevih v času nižje sezone, med 22.00 in 6.00 uro. V posameznem dnevu se lahko zvrstijo največ trije časovni bloki, raba ob nočnem času pa ni nikoli dražja od tretjega časovnega bloka.
Dogovorjeno obračunsko moč je možno prilagajati
Razlike so tudi pri obračunu cene, ki je odslej v večji meri odvisna od moči, zato nov sistem prinaša tudi dogovorjeno moč. Pri tej gre za vnaprej določeno obračunsko moč, ki izhaja iz preteklih navad odvzema, ter jo določi elektrooperater za posamezen časovni blok za prihodnje koledarsko leto. Odjemalec lahko po svoji presoji dogovorjeno moč spremeni, ter si z uporabo v času manjše obremenitve omrežja zmanjša stroške omrežnine.
V primeru, da je dogovorjena moč presežena, se uporabniku za vsakih 15 minut prekoračitve obračuna omrežnina za presežno moč. Presežkom se lahko izognemo, če seštejemo moč naprav, ki so aktivirane sočasno. Zelo potrošnih naprav v običajnem gospodinjstvu ni veliko, te pa lahko v veliki meri nadziramo tudi z zamikom vklopa, ki ga omogoča že veliko naprav na trgu.
Za gospodinjske in male poslovne odjemalce bo do 30. septembra 2026 veljalo tudi prehodno obdobje, v katerem se presežna moč ne bo obračunavala, če v tem času ne bodo spreminjali predlagane dogovorjene moči.
Več podrobnejših informacij pa na sodo.si.
Preberite tudi, kaj je temna stran naše električne prihodnosti.