Evropski podnebni pakt je letošnjega maja povabil Evropejce k sodelovanju na fotografskem natečaju, osredotočenem na podnebne ukrepe, ki jih posamezniki izvajajo doma, v svojih skupnostih in mestih.
Na natečaj se je prijavilo več kot 300 tekmovalcev iz različnih držav, žirija pa je med njimi izbrala 10 zmagovalcev. V kategoriji podnebnih ukrepov v skupnosti so zablesteli Slovenci – Nika Veger je s svojo osupljivo fotografijo navdušila petčlansko žirijo in si prislužila glavno nagrado, medtem ko sta Nejc Gajšek in Katja Kovše s skupno fotografijo dosegla izjemno 3. mesto.
Nika Veger: »Odtis vpliva je postal odtis spremembe«
Zmagovalka kategorije podnebnih ukrepov v skupnosti je postala Nika Veger, ki se bo lahko za nagrado brezplačno udeležila letnega dogodka Evropskega podnebnega pakta v Bruslju. Njena zmagovalna fotografija bo predstavljena na razstavi in digitalnih platformah, poleg tega pa bo njena pot do podnebnih ukrepov izpostavljena v posebni medijski kampanji. Konec oktobra bo objavljen video, ki bo osvetlil Nikino zgodbo in njene poglede o pomenu trajnostnih rešitev ter vlogi posameznika v boju proti podnebnim spremembam.
Svojo zmagovalno fotografijo je Nika opisala tako: »Med družinskim dopustom na oddaljenem otoku v Jadranskem morju smo odkrili plažo, prekrito z odpadki. Odločeni, da ukrepamo, smo vsak dan čistili obalo, tako da se je naš dopust spremenil v misijo za okolje. Zbrali smo več kot 15 velikih vreč smeti in, kar je presenetljivo, več kot 400 čevljev. Te smo razporedili v ogromen odtis stopala, da smo izpostavili vpliv človeštva na naravo. Fotografijo tega odtisa smo delili s svojo družino, prijatelji in na spletu ter tako povečali ozaveščenost o tem, da so vsa morja onesnažena s plastiko. Naš cilj je bil navdihniti druge, da razmislijo o svojih potrošniških navadah in o tem, kako zaščititi naravo. Zelo me navdušuje ta tematika, saj dokazuje, da lahko tudi majhne akcije privedejo do pomembnih sprememb. To spodbuja ne le mojo družino, temveč tudi druge, da se nam pridružijo in aktivno prispevajo k varovanju narave. Tako je odtis vpliva postal odtis spremembe.«
“Ploging”
Tretje mesto v isti kategoriji pa sta osvojila Nejc Gajšek in Katja Kovše s skupno fotografijo, ki prikazuje njuno pobudo »plogging«.
Ob tem sta pojasnila: »Postajamo generacija, ki zlahka zavrže stvari. Z lahkoto zavržemo ne le svoje imetje, temveč tudi svoje odnose – naj gre za prijateljstva ali romantične vezi. Kot odgovor na to miselnost sva se zavezala, da bova pozitivno vplivala na našo lokalno skupnost s pomočjo »plogginga«. S kombinacijo veslanja in teka ter obenem pobiranjem smeti sva želela naši skupnosti pokazati, da smeti niso le nekaj »grdega«, temveč tudi priložnost za spremembo. Plogging je spremenil najin skupni čas in okrepil najino vez. Najina prizadevanja so pritegnila pozornost zgodovinskega muzeja, ki je prepoznal najino pobudo kot dobro prakso. Navdihnjena sva z besedami vodje skavtov Baden-Powella: “Poskusite zapustiti ta svet malo boljši, kot ste ga našli.” Prizadevava si za točno to.«
Ostale zmagovalce fotografskega natečaja si lahko ogledate na tej povezavi, kjer boste našli navdihujoče fotografije podnebnih ukrepov iz vse Evrope.