Avtor br; foto: adobestock 5:58 pop ZANIMIVO

Ptico, ki je že skoraj izginila, zdaj učijo leteti s pomočjo letal

Klavžar je ptica, znana po svoji plešasti rdeči glavi in ​​dolgem ukrivljenem kljunu, je v srednji Evropi izumrl pred 300 leti.

Zdaj se je klavžar vrnil in 36 od teh ogroženih ptic v tem trenutku sledi ultralahkemu letalu s človeškim vodnikom na krovu, od Avstrije do Španije, na prezimovanje in osamosvajanje.

Klavžar je bil nekoč pogost v severni Afriki, na Arabskem polotoku in v večjem delu Evrope, vendar so ptice na veliko lovili in njihov življenjski prostor uničevali. Več kot 300 let so bili v srednji Evropi izumrli, majhne populacije pa so preživele v živalskih vrtovih.

Biologa Johannesa Fritza je navdihnil film Fly Away Home iz leta 1996, v katerem glavni junak leti z ultralahkim letalom, da bi osirotelim goskam pokazal njihovo selitveno pot. Fritz pravi, da gre za prvi poizkus ponovne uvedbe selitve s to tehniko. Med letom vodnik pilotira ultra lahko letalo z rumenim padalom, ki ga drži na višini in pticam vzklika, da mu sledijo.

Ptice brez divjih prednikov namreč niso več vedele, kam naj poletijo na prezimovanje.

Zgodnji poskusi ponovne naselitve so bili večinoma neuspešni – namesto da bi se vrnile na primerna prezimovališča, kot je Toskana v Italiji, so ptice letele v različne smeri in poginile.

V polni oskrbi ljudi – do osamosvojitve

Da bi jih pripravili na selitve, so piščance odstranili iz njihovih vzrejnih kolonij v živalskem vrtu Rosegg v Avstriji, stare le nekaj dni in jih odpeljali v ptičnico, kjer zanje skrbijo človeški rejniki. Rejniki jih hranijo, čistijo, čistijo njihova gnezda in skrbijo, da so ptice zdrave.

Ko priletijo na prezimovališča, se ptice popolnoma osamosvojijo in ne potrebujejo več svojih rejnikov, čeprav jih še leta kasneje prepoznajo in se jim približajo ter pozdravijo. Ptice so znane po svojem obrednem pozdravu, pri katerem razprostrejo lase in se priklonijo.

V začetku oktobra bodo ptice priletele v Andaluzijo

Letos poteka že 17. selitev na prezimovanje s človeškimi vodniki. Trenutna jata je na poti od 13. avgusta in pričakujejo, da bodo v Vejer de la Frontera v Andaluziji prispeli v začetku oktobra.

Srednjeevropska populacija se je od začetka projekta leta 2002 povečala iz nič na skoraj 300 osebkov. Leta 2011 pa je prva ptica migrirala nazaj na Bavarsko iz Toskane brez človeške pomoči.

(Visited 66 times, 2 visits today)
Close