V kuhinji lahko pride do povrhnjih in globokih opeklin. Pri povrhnjih opeklinah je praviloma poškodovana le zgornja plast kože.
Te se, ob ustreznem ukrepanju, zacelijo same in načeloma brez posledic. Bolj skrb vzbujajoče pa so globoke opekline, kjer so poškodovane globlje strukture kože ter podkožja in praviloma je potrebno kirurško zdravljenje.
Po odgovor o pravilnem nudenju prve pomoči pri opeklinah smo se obrnili na Rdeči križ Slovenije, kjer svetujejo …
V primeru večjih opeklin pokličite 112!
Najprej poskrbite za svojo in poškodovančevo varnost ter odstranite vir toplote. Če ima oseba na opečenem delu telesa nakit, ga odstranite in opeklino začnite čim prej hladiti. S hlajenjem boste zmanjšali bolečino, oteklino, globino opekline in možnost okužbe. Torej, hladite s hladno vodo vsaj 20 minut oz. do prenehanja bolečine. Hladite le opečeni del, prilepljenih oblačil na opečenem delu ne odstranjujte.
Po zaključenem hlajenju opeklino pokrijete s sterilno gazo in povojem ali pa uporabite povoj za opekline. V primeru manjših opeklin po potrebi poskrbite za napotitev v zdravstveno ustanovo. V primeru večjih opeklin pokličite 112 z namenom aktivacije službe nujne medicinske pomoči.
Na opekline ne nanašajte mazil in ne predirajte mehurjev!
Preberite tudi:
- Prva pomoč na počitnicah: Kaj storiti ob bližnjem srečanju z morskim ježkom in meduzo?
- Prva pomoč: Kako odreagirati pri srčnem napadu?
- Prva pomoč: Kako pomagati osebi, ki je doživela toplotni udar?
- Prva pomoč: Kako ukrepati pri ugrizu (strupenega) pajka in piku škorpijona, ob ugrizu kače, pri piku čebele, ose ali sršena?