Steblo ima navadna nokota robato, ovalni listi so trojnati in spominjajo na deteljo, prepoznavna pa je predvsem po živo rumenih cvetovih, ki oblikujejo glavična socvetja na vrhu poganjkov.
Cvetovi so včasih rdečkasto nadahnjeni, rastlino pa krasijo od maja do septembra. Najpogosteje jo najdemo na travnikih in obcestnih jarkih ter gozdnih jasah.
Navadna nokota kot zdravilna rastlina
Navadno nokoto cenijo živinorejci, saj je uporabna za pašo, seno in silažo. Obenem je z bujnimi socvetji pomembna medonosna rastlina.
Poleg tega pa je cenjena tudi kot zdravilna rastlina. Med drugim vsebuje nekaj železa in magnezija, ter veliko taninov, ki povečujejo vsrkavanje beljakovin v tankem črevesu. Njeno uživanje preprečuje napenjanje in blaži krče.
Rastlina se ponaša s protivnetnim, antioksidativnim in tudi antidepresivnim delovanjem. Iz listov in cvetov si lahko pripravimo pomirjevalni čaj, ki hkrati deluje uspavalno.
Rastlina je uporabna tudi v kulinariki. Liste in cvetove dodajamo različnim solatam, s cvetovi pa lahko krasimo predvsem slane in sladke jedi.