Žabe ogroža predvsem izguba habitata zaradi onesnaženja voda, vnos tujerodnih vrst, kmetijstva, urbanega razvoja in podnebnih sprememb. Na žabe vpliva tudi povpraševanje po žabjih krakih v kulinariki in bolezni.
A prav vsak jim lahko pomaga, v nadaljevanju je predstavljenih 5 nasvetov, ki so vam lahko v navdih, da jim priskočite na pomoč tudi vi.
Uredite vrtni ribnik
Žabe potrebujejo ribnike za razmnoževanje, saj spomladi iščejo stoječo vodo, kjer bodo odložile mrest. Žabe v mestnih območjih so še posebej odvisne od vrtnih ribnikov, dovolj je že dva metra velik ribnik z avtohtonimi vodnimi rastlinami, ki mu dodate kamenje, da dobite rahlo pobočje ali jih položite na različnih globinah. Okrog ribnika pustite rasti travo, da se žabe lahko skrijejo.
Postavite hotel za žabe
Če imate premajhen vrt za ribnik, lahko žabam postavite hotel, ki naj bo na senčnem in vlažnem mestu vrta. PVC cevi narežite na različne dolžine in zgladite njihove robove. Postavite cevi v plastično posodo in jih stabilizirajte s kamenčki. Po želji dodajte vodne rastline, ki povečajo privlačnost habitata. Potem pa hotel redno preverjajte in polnite s čisto, neklorirano vodo, da zagotovite gostoljubno okolje žabam.
Ustvarite kompostni kup
V bližini ribnika naj bo kompostni kup, poln polžev, črvov in drugih nevretenčarjev, je najboljša možna “restavracija” za žabe. Hkrati jim lahko kompost zagotovi tudi prepotrebno toplo mesto za preživljanje zime.
Če imate bazen …
Če imate doma bazen, poskrbite, da lahko živali, ki zatavajo vanj, pridejo iz njega – npr. z ‘rampo’ za živali.
Ne uporabljajte pesticidov in sredstev proti polžem
Polži na vrtu so za vrtnarje nezaželeni škodljivci, a na drugi strani so dobrodošla hrana za žabe. Z uporabo pesticidov žabam odvzamete potencialni vir hrane (nevretenčarje), lahko pa kemikalije v pesticidih in sredstvih proti polžem neposredno škodujejo dvoživkam, jih zastrupijo in povzročijo razvojne nepravilnosti.
Vozite previdno in sodelujte v akciji »Pomagajmo žabicam«
Promet je glavni vzrok smrti dvoživk, ki se zaradi varnosti pred plenilci in dovolj visokih temperatur spomladi proti mrestiščem najbolj množično selijo v večernem času. Iz zemlje prilezejo, ko se zvečeri in skakljajo čez cesto. Zato v društvu Žverca s projektom Pomagajmo žabicam, vsako leto vabijo prostovoljce na pomoč, da žabe varno prenesejo čez cesto.
Več o projektu si lahko preberete tukaj.
Vir: Plants and Gardening, NHM UK, pomagajmo-zabicam.si