Nevihte in cikloni lahko povzročijo veter z veliko hitrostjo, ki v puščavi pesek dvigne in ga ponese tisoče kilometrov po zraku. Tako lahko puščavski pesek potuje po svetu v Evropo in v vse Amerike.
Tudi brez primesi, ki mu jih pripisujejo nekatere lažne objave na spletu, je saharski pesek škodljiv za zdravje. Poslabša kakovost zraka in poveča ravni delcev v zraku.
Vpliv na zdravje
Delci z vdihavanjem vstopijo v pljuča in krvni obtok, kjer lahko povzročijo napad astme pri astmatikih in poslabšajo druge dihalne težave.
Vpliva lahko na zdravje vseh ljudi, bolj pa na ranljive skupine: otroke, starejše, pljučne bolnike, astmatike.
Če vdihavamo večje delce, lahko to tudi pri sicer zdravih ljudeh povzroči draženje kože in oči, manjši delci pa lahko povzročijo težave z dihanjem in srčno žilne zaplete.
Kot poroča CDC, center za nadzor in preventivo bolezni, so ljudje zaradi saharskega peska poiskali nujno medicinsko pomoč za:
- astmo
- kronično obstruktivno pljučno bolezen
- okužbe dihal
Kako se zaščititi?
- Spremljajte kakovost zraka in ravni prašnih delcev.
- Ko so ravni delcev visoke, se ne zadržujte predolgo zunaj in zunaj ne izvajajte športnih aktivnosti.
- Izvajajte lažje aktivnosti, npr. tek nadomestite s hojo, da se ne zadihate.
Kemijska sestava
Kemična sestava puščavskega prahu je, kot navaja Evropska okoljska agencija v dokumentu iz leta 2012, pretežno silicijev dioksid, ki predstavlja skoraj 60 %. Sledijo pa še spojine: aluminijev oksid, železov oksid, kalcijev oksid, manganov oksid in kalijev oksid. Mineralna sestava je večinoma to kamena strela, sledi magnetit in hermatit ter karbonati.