Forzicija je ena izmed okrasnih rastlin, ki nas spomladi med prvimi razveseljuje s cvetovi. Rumen cvetovi pa niso le lepi, temveč tudi užitni in celo zdravilni.
Plodovi forzicije zmanjšujejo vnetne procese v telesu, ki nastanejo kot posledica poškodb, infekcij ali stresa. Na Kitajskim jih uporabljajo predvsem za lajšanje alergij, glavobola, bronhitisa in srčno žilnih bolezni.
V Sloveniji je najbolj razširjena vrsta Forsythia intermedia. Žal ta rastlina v našem podnebju ne rodi plodov, zato pa lahko uporabljamo mlade liste in cvetove, ki vsebujejo podobne spojine, predvsem lignane, kot kitajska vrsta.
Uporaba forzicije
Cvetove in mlade liste dodajamo različnim solatam, smutijem in skutnim namazom. Cvetove uporabljamo lahko tudi pri peki kolačev in narastkov, ali pa jih uporabljamo za krašenje različnih jedi.
Iz cvetov lahko pripravimo sirup, ki ga uživamo predvsem za lajšanje prehladnih obolenj. Sirup se ponaša s privlačno rumeno medeno barvo in zanimivim okusom. Privlačna in aromatična sladica je žele iz cvetov, ki ga uporabljamo namesto marmelade ali meda.
Priprava sirupa in želeja
Potrebujemo skodelico cvetov, skodelico vode in pol skodelice sladkorja (lahko ga nadomestimo z medom).
Cvetove namočimo v vodo, jo zavremo in ohlajeno pustimo v posodi čez noč. Zjutraj tekočino precedimo in dodamo sladkor oziroma med.
Žele forzicije pripravljamo na podoben način, le da dodamo precej več sladkorja, lahko tudi sok limone in pomaranče. Vse sestavine na koncu postopka še enkrat zavremo in kuhamo dobrih 5 minut.
Ker učinki niso podprti s kliničnimi raziskavami, forzicije in njenih pripravkov ni priporočljivo uživati v večjih količinah.