1:49 pop ZANIMIVO

6 načinov, kako bo v mestu lažje sobivati z vranami

V hrvaškem društvu Biom pravijo, da so te ptice nujne za naš ekosistem, obstajajo pa tudi neinvazivni načini, kako z njimi doseči prijetno sobivanje.

Vrane so ptice, ki so, zaradi tega, ker so glasne in pogosto delajo nered okoli košev za odpadke, mnogim moteče.

Vrane so najinteligentnejša vrsta ptic v Evropi, so neverjetno iznajdljive, prilagodljive, se hitro učijo in prenašajo znanje druga na drugo. Pri nas je siva vrana najpogostejša predstavnica vran.

Kako sobivati z vranami?

Mnogi bodo rekli, da sobivanje z vranami enostavno ni mogoče, ker so zelo glasne, brskajo po odpadkih in prenašajo smeti.

Vsekakor pa se je treba zavedati, da moramo za sožitje spoštovati in razumeti naravo okoli sebe. Vrane so skupaj s številnimi drugimi vrstami ptic pogoste gnezdilke v naših mestnih habitatih in bodo še naprej živele z nami. Zdravje tako naravnih kot urbanih habitatov in s tem naše zdravje je odvisno od bogate biotske raznovrstnosti, katere pomembni del so tudi vrane.

V društvu sicer svetujejo naslednje:

  1. Sive vrane povzročajo največji nered v času gradnje gnezda (konec marca in začetek aprila), ko iščejo primeren gradbeni material (veje, stebla rastlin, dolgo travo, lubje, listje, mah, papir, blato, gnoj). Zato je v tem času pomembno pogostejše čiščenje javnih poti, objektov in površin ter gradnjo nadstreškov, po možnosti zelenih. Dolgoročna rešitev, če je vran res preveč, je načrtovanje zasaditve manj primernih drevesnih vrst ter strateško obrezovanje vej in dreves, kar bo spodbudilo ptice k selitvi.
  2. Voznikom svetujejo, da vsaj na vrhuncu gnezditvene sezone kot rešitev uporabljajo avtomobilske prevleke.
  3. Za urbane vrane so odpadki glavni vir hrane, zato sta pogostejši odvoz odpadkov in zaprti koši ena od rešitev, ki bi preprečila nered.
  4. Tudi skrb za mestne zelenice s sajenjem raznovrstnega drevja in grmovnic ter puščanjem nepokošene trave prispeva k zmanjševanju števila vran (ki ne marajo tovrstnega habitata), in povečanju števila drugih vrst ptic.
  5. V primeru, da nad vas prileti siva vrana, ostanete mirni, poglejte proti ptici (ker si takrat ne upa zaleteti v človeka), dlani držite nad glavo in se počasi oddaljite. K sreči večina vran ne napada ljudi. Tiste, ki si to upajo, pa to storijo v času, ko so njihovi mladiči izpostavljeni ljudem in drugim živalim.
  6. Postavitev oznak in obvestilnih tabel, izobraževanje in širjenje koristnih informacij o vedenju vran, so prav tako pomembne za uspešno sobivanje.

Vir: Green Hr

(Visited 91 times, 6 visits today)
Close