6:05 pop OKOLJE

Začele so se akcije prenašanja žabic čez ceste – poskrbite tudi za svojo varnost

S toplim in deževnim vremenom so se pričele prve selitve dvoživk preko cest, s tem pa so prejšnji konec tedna že potekale prve akcije prenašanja dvoživk.

Dvoživke predstavljajo najpogostejšo skupino žrtev na cestah. Po opravljenih cestnih ekoloških študijah vretenčarjev naj bi predstavljale kar 60–90 % vseh tamkajšnjih žrtev.

Promet in ceste vplivajo na populacijo dvoživk na štiri načine: zmanjšujejo površino in kakovost njihovih habitatov, povečujejo njihovo smrtnost zaradi trkov z vozili, preprečujejo njihov dostop do virov in habitatov na nasprotni strani cestišč ter drobijo njihove populacije na manjše in ranljivejše dele.

Trajni ukrepi in aktualne akcije

Trajni ukrepi za dvoživke na cestah so, kot povedo v projektu LIFE Amphicon, sestavljeni iz treh glavnih tehničnih rešitev: podhodov za dvoživke, ki prečkajo glavno cesto, usmerjevalnih ograj na obeh straneh ceste in z mrežo pokritih podhodov pod cestnimi križišči z manj intenzivnim prometom.

“V skladu s priporočili bodo podhodi za dvoživke s trajnimi ograjami izvedeni na 4 (od 13) najbolj problematičnih daljših cestnih odsekov v Sloveniji, od katerih se vsi nahajajo na Natura 2000 območjih, pri čemer bo projektna dokumentacija zanje pripravljena v sklopu akcije A.2,” povedo.

Ti odseki so:

  • Cesta R3-647, odsek 1368 Mlačevo–Rašica na Radenskem polju
  • Cesta R3-642, odsek 1146 Vrhnika–Podpeč v Bistri na Ljubljanskem barju
  • Cesta R3-642, odsek 1146 Vrhnika–Podpeč pri Paku–Goričici na Ljubljanskem barju
  • Cesta R3-642, odsek 1147 Podpeč–Ig med Jezerom in Podkrajem na Ljubljanskem barju

“Da se bo izognilo motnjam dvoživk med njihovimi selitvami preko cest, se bodo vsa gradbena dela izvajala v obdobju, ko je teh najmanj. Gradnjo bo nadzoroval gradbeni inženir, odgovoren za ustrezno izvedbo projektov, ter CKFF, ki bo nadziral funkcionalnost izvedenih ukrepov z vidika dvoživk. Po končani izvedbi podhodov za dvoživke s trajnimi ograjami bo DRSI kot odgovorni javni deležnik pripravil načrte vzdrževanja. Ti bodo zagotovili, da bodo za naslednja leta za vse odseke sklenjene koncesijske pogodbe za vzdrževanje cest,” še napovedujejo v projektu LIFE Amphicon.

Varnost za prostovoljce med akcijami prenašanja žabic

Direkcija Republike Slovenije za infrastrukturo (DRSI) tudi letos na odsekih državnih (glavnih in regionalnih) cest omogoča brezplačno postavitev prometne signalizacije za zagotavljanje varnosti udeležencev akcij.

Pred začetkom akcij je treba pridobiti vsa ustrezna dovoljenja in kontaktirati koncesionarja za postavitev signalizacije. TUKAJ je dostop do seznama koncesionarjev, ki postavijo signalizacijo na območju izvajanja akcij.

(Visited 81 times, 1 visits today)
Close