Barvilo namreč pridobivajo iz posušenih žuželk košeniljk (Dactylopius coccus).
Karmin je eno izmed precej pogosto uporabljenih naravnih barvil škrlatne, rdeče ali rožnate barve. Uporablja se predvsem v prehrambeni in kozmetični industriji, ter za barvanje tekstila iz naravnih vlaken.
Kaj so “karmin hroščki”?
Gre za samice parazitov kaparjev, ki se hranijo s sokovi kaktusov opuncij in proizvajajo rdečo karminsko kislino, s katero se branijo pred sovražniki. Samice so velike do 6 mm, kaktusi, na katerih se zadržujejo pa so obdani z belo praškasto snovjo, ki jo izločajo. Izležejo na stotine jajčec in potem poginejo.
Nabiranje košeniljk je težavno, saj jih skupaj z jajčeci z bodljikavih kaktusov odstranjujejo z nekakšno kovinsko lopatko ali čopičem. Nato jih posušijo, včasih prej tudi prekuhajo. Posušene zdrobijo, barvilu pa dodajo še aluminijeve in kalcijeve soli. Z dodajanjem vode in limone dobimo več deset odtenkov rdeče barve.
Karmin kot eno redkih naravnih barvil
Barvo so v Srednji Ameriki pridobivali že Azteki in je bila zelo iskana, saj so jo uporabljali celo kot plačilno sredstvo. Španci so jo prinesli v Evropo, kjer je v uporabi od 16. stoletja.
Z uvedbo sintetičnih barvil, se je proizvodnja karmina močno zmanjšala, toda v zadnjih letih ponovno narašča povpraševanje, saj je karmin eno redkih naravnih barvil s širokim spektrom uporabe v prehrambeni in kozmetični industriji. V slednji ga največ uporabijo za izdelovanje rdečil!
Danes košeniljke za pridelovanje karmina gojijo predvsem v Peruju in Mehiki, v Evropi pa v Španiji.