Po letu rekordnih temperatur in morskih vročinskih valov, ki ogrožajo naša že tako izčrpana morja, so naravovarstveniki spregovorili o zmanjševanju populacije divjih rib.
Oceana, nevladna organizacija s sedežem v ZDA, poroča, da je polovica največjih britanskih populacij divjih rib, prelovljenih ali v kritičnem stanju. Zato predlagajo, da Britanci (in tudi vsi drugi) razmislijo, katere ribe bodo jedili v 2024.
Britanci v povprečju pojedo eno porcijo rib na teden, od tega jih je 80 %, sestavljenih iz samo petih vrst. Trska in vahnja, glavna jed večerje z ribami in krompirčkom, sta najpogostejša izbira, sledijo ji losos, tuna in kozice.
Že preprosta “zamenjava” omenjenih rib bi zmanjšal pritisk na to peščico vrst, s čimer bi zmanjšali povpraševanje, ki poganja netrajnostne prakse ribolova.
Predlagane zamenjave rib
- Trska – njena zamenjava naj bo oslič, certificiran z modro kljukico Marine Stewardship Council (MSC).
- Vahnja – najboljša izbira je čim bolj lokalna, za Britance torej vahnja iz Severnega morja, Škotske, Islandije ali Norveške ali s certifikatom MSC.
- Losos – najboljša izbira je pacifiški divji losos z Aljaske. ekološki ali losos, certificiran z zeleno kljukico MCS. Trajnostna zamenjava pa je tudi gojena šarenka.
- Tuna – trajnostna zamenjava so lokalne sardine.
- Kozice – najslabša izbira so necertificirane gojene kraljeve in tigraste kozice iz Vietnama, Indonezije ali Indije. Trajnostna zamenjava so čim bolj lokalne školjke, gojene na vrvi (v Združenem kraljestvu so te med najbolj oceanom prijaznimi morskimi sadeži).
Vir: The Guardian