Avtor IF; foto: shutterstock,com 12:46 pop ZANIMIVO

Katere so boljše – gozdne ali rumene maline?

Poleg divjih malin je na voljo še veliko žlahtnejših sort, ki se praviloma ponašajo z večjimi plodovi.

Maline (Rubus idaeus) so eni izmed najbolj pogostih rastlin z užitnimi plodovi, ki jih najdemo v naravi. Tudi na domačem vrtu jih ni težko gojiti.

Slajše, a manj pogoste, so rumene maline. Gre za mutante rdečih oz škrlatnih in črnih sort, plodovi pa so lahko rumene, bele, oranžne ali jantarne barve. Ker so manj vpadljivih barv, jih ptiči pustijo dlje časa pri miru. Plodovi imajo tudi manj semen in so pogosto bolj sladki kot pri rdeče obarvanih sortah. Pri izbiri sorte so vedno bolj priljubljene manj trnate.

Zdrav posladek in čaj

Tudi rumene maline so prava zakladnica antioksidantov. Prevladujejo vitamini C in B, železo, baker, magnezij, vlaknine, barva plodov pa priča o prisotnosti betakarotena. Dozoreli plodovi niso dolgo obstojni, zato jih moramo čim prej porabiti. Najbolje je uživati presne, iz viška pa lahko kuhamo marmelado in sirup, obnesejo se v sadnih kupah, smutijih, uporabimo jih lahko pri peki različnega peciva.

Zdravilni so tudi drugi deli rastlin. Predvsem mladi pognjki in listi. Iz svežih ali posušenih pripravljamo čaj, ki preprečujejo krče mišic, uporablja se za lajšanje bolečih menstruacij, pomaga pri blažjih vnetjih grla, pospešuje znojenje, uporaben pa je tudi za lajšanje diareje.

Maline imajo rade sonce

Maline lahko rodijo enkrat ali dvakrat letno, kar je odvisno od sorte pa tudi od obrezovanja. Zrastejo do dva metra visoko. Najbolje uspevajo v rodovitni, dobro odcedni zemlji, na sončni legi. V njihovo bližino ni dobro saditi krompirja, paprike, paradižnika, saj so maline dovzetne za podobne bolezni kot razhudniki.

(Visited 346 times, 2 visits today)
Close