Avtor IF; foto: shutterstock.com 1:36 pop ZANIMIVO

Ambrozija – tujerodna alergena invazivka, ki pa je tudi zdravilna

Do dva metra visoka enoletnica izvira iz Severne Amerike.

Pelinolista žvrklja ali ambrozija (Ambrosia artemisiifolia) je ena izmed najbolj razširjenih invazivnih tujerodnih rastlinskih vrst v Sloveniji.

V času cvetenja (od julija do oktobra), povzroča težave tistim, ki so alergični na njen pelod. Nekaterim povzroči draženje kože tudi neposreden stik z rastlino.

V Evropo so jo skupaj s še nekaterimi vrstami ambrozij zanesli že v 19. stoletju, verjetno z uvažanjem kmetijskih pridelkov in ptičje krme.

Ustrezajo ji suha prodnata rastišča, zato je pogosto razširjena ob cestah, železnici pa tudi na njivah. Pokončno steblo je razvejano ter poraslo z dlačicami, listi pa so deljeni. Rumeni cvetovi se razvijejo na vrhu stebla in na stranskih vejah v obliki grozdastega socvetja.

Previdnost pri odstranjevanju ambrozije

Odstranjujemo jo s puljenjem, košnja pa je učinovita le. Če jo ponavljamo dovolj pogosto, da ne razbije plodov. Cvetoče rastline je potrebno sežgati, zeleni deli pa so primerni za kompostiranje. Pri njenem odstranjevanju je priporočljivo nositi rokavice, v času cvetenja pa tudi zaščitno masko.

Užitna semena pa tudi zdravilne učinkovine

Kljub visoki alergenosti peloda rastlina vsebuje tudi številne koristne snovi. Semena vsebujejo veliko proteinov, zato so ambrozijo ameriški Indijanci nekoč celo gojili. Stebla so uporabljali za izdelovanje vrvi, liste pa so uporabljali v zdravilstvu. Zmečkane liste so polagali na vneta mesta zaradi pikov insektov in na rane za boljše celjenje. Iz listov so pripravljali čaj, ki je pomagal pri otekanju nog.

(Visited 1.001 times, 4 visits today)
Close